1991 - 2000


1991

Men's Amateur Race: Smith Stockley Outer Cove - Good Luck - 9:04.19
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Ken Power, Dave Kelly, Paul Boland, Bert Hickey, Darrin Kelly

Men's Labour Race: Blue Ocean Products/Harbour Grace - Dictator - 9:37.42
Cox: Bud Chafe Stroke: Fred Chafe
Wayne Fitzgerald, Rick Davis, Kevin Chafe, Len Williams, Lawson Dove

Women's Amateur Race: Trinity Bay Offshore Contracting Ltd. - Dictorator - 5:20.85
Cox: Rich Bailey Stroke: Anne Marie Tobin
Nancy Little, Sharon Tapper, Kim Miller, Dawn Hanaford, Lynn Ozon

Women's Mercantile Race: Brass Rack - Good Luck - 5:44.77
Cox: Kevin Greeley Stroke: Michelle Somerton
Sandy Mercer, Elizabeth Gardiner, Donna Somerton, Kelly Byrne, Denise Hunter

Men's All Comers Race: A&W Restaurant - Good Luck - 9:45.38
Cox: Gerard Doran Stroke: James Power
Mike Hickey, Zane Forbes, Tony Barrington, Rick Coish, Donny Feehan, Dave Hickey

Men's District Race: Newfoundland Telephone - Good Luck - 9:53.82
Cox: Sandy Greeley Stroke: Paul Power
Gary Boland, Babb Power, John Brocklehurst, Aiden Flynn, Steve Kingsley, John Kinsella

Midget Race: Virginia Park - Dictator - 6:00.3
Cox: Bud Boland Stroke: Shane Roney
Joey Fowler, Bob Roney, Corey Chipman, Keith Fowler, John Lake, Terry Walsh

Men's Service Race: Smith Stockley Outer Cove - Good Luck - 9:03.64
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Ken Power, Dave Kelly, Paul Boland, Bert Hickey, Darrin Kelly

Men's Commercial Race: RNC Sportscraft - Dictator - 9:17.79
Cox: Bill Hickey Stroke: Cam Feehan
Gerard Ryan, Albert Gibbons, Brian Cranford, Les Hynes, Jim Carroll

Women's Commercial Race: Bourne's Towing - Dictator - 6:09.58
Cox: Sean Ennis Stroke: Sue Escott
Sharon Furlong, Annette Parsons, Marlene Matthews, Corrine Hynes, Monica Murphy, Georgina Short

Juvenile Race: St. Bon's - Good Luck - 10:06.03
Cox: John Harte Stroke: Steve Fowler
John Barrington, Jr., Steve McLean, Steve Hefferton, Ted Murphy, Mike Smythe, Mike O'Neil

Men's General Workers Race: Kelly's Pizza Plus - Miss Molson - 10:22.85
Cox: Peter Bennett Stroke: Dion Bennett
Ken Collins, Mike Barnett, Ken Fitzgerald, Terry Pomroy, Jim Pendergast, Iggy Wakeham

Men's Mercantile Race: CFB St. John's - Miss Molson - 10:33.49
Cox: Bud Boland Stroke: Ken Collins
Todd Jackson, Keith Collins, Dan Blanchard, Guy Simms, Bill Green, Tony Enman

Women's Championship Race: Trinity Bay Offshore - Dictator - 5:10.97
Cox: Rich Bailey Stroke: Anne Marie Tobin
Nancy Little, Sharon Tapper, Kim Miller, Dawn Hanaford, Lynn Ozon

Men's Championship Race: Smith Stockley, Outer Cove - Good Luck - 8:59.42
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Ken Power, Dave Kelly, Paul Boland, Bert Hickey, Darrin Kelly


1992

Amateur Race: Smith Stockley, Outer Cove - Good Luck -9:19.39
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Ken Power, David Kelly, Paul Boland, Bert Hickey, Darren Kelly

Men's Labour Race: A&W Restaurant - Good Luck - 9:48.83
Cox: Dave Hickey Stroke: Paddy Dwyer
Mike Hickey, Jim Power, Tony Barrington, Rick Coish, Don Feehan

Women's Amateur Race: VOFM-Hibernia - Good Luck - 5:14.64
Cox: Rich Bailey Stroke: Anne Marie Tobin
Kim Miller, Janet Twining, Angela Cadigan, Dawn Hannaford, Roxanne MacLavrin, Jackie Handrigan

Women's Mercantile Race: Kentucky Fried Chicken - Miss Molson - 5:41.38
Cox: Kevin Greeley Stroke: Michelle Somerton
Donna Somerton, Elizabeth Gardiner, Denise Hunter, Kelly Byrne, Sandy Mercer, Leslie Leader

Men's All Comers Race: Harbour Grace Fishing Company - Capt. Morgan - 9:38.60
Cox: Bud Chafe Stroke: Fred Chafe
Wayne Fitzgerald, John Dove, Kevin Chafe, Lennie Williams, Lawson Dove

Men's District Race: Vatcher's Garage - Capt. Morgan - 10:03.85
Cox: Ed Williams Stroke: Sandy Snow
Greg Morris, Todd Sears, Bob Barron, Barry King, Barry Reardon, Tony Dunn

Women's Commercial Race: Jungle Jims - Capt. Morgan - 5:59.30
Cox: Sean Ennis Stroke: Elizabeth Whitten
Monica Murphy, Corinne Hynes, Regina Baggs, Helen Griffiths, Jacquie Brown, Gina Littlejohn, Karen Abbott

Women's District Race: Dugout Sports Bar - Miss Labatt - 5:47.51
Cox: Mike Summers Stroke: Cherie Whalen
Brenda Diamond, Joan Simms, Debbie Nurse, Bernadine Murphy, Nancy Little, Jennifer Dinn

Men's Intermediate Race: Pizza Hut - Good Luck - 10:52.38
Cox: John Harte Stroke: Steven Fowler
John Barrington Jr., Steven McLean, Gerry Locke, Ted Murphy, Michael Smyth

Men's Midget Race #1: Matchless Paints - Good Luck - 5:17.87
Cox: Bud Boland Stroke: Billie Joe Dwyer
Dave Hillier, Shane Roney, Corey Chipman, Rob Roney, Cory Cooper

Men's Midget Race #2: Tapper's Ultramar - Capt. Morgan - 6:32.43
Cox: Frank Wright Stroke: Glen Williams
Eric White, Brad Thorne, Scott Clemmens, Stephen Eustace, Blair Thorne

Female Age Group Race: Mary Brown's - Miss Molson - 6:36.25
Cox: Pete Bennett Stroke: Sheri Bennett
Nicole O'Keefe, Jennifer Canning, Carrie O'Keefe, Laurie White, Krista Whittle

Men's Service Race: Smith Stockley Outer Cove - Good Luck - 9:52.84
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Ken Power, David Kelly, Paul Boland, Bert Hickey, Darren Kelly

Men's Commercial Race: St. Bon's - Miss Molson - 9:41.75
Cox: Paul Ring Stroke: Steve Hamelmann
Perry Cahill, Chris Barton, Mike Jordine, Bill Holwell, Chris Hamelmann, Kirk Ring

Women's General Workers' Race: Modern Paving - Good Luck - 6:33.01
Cox: Paul Power Stroke: Lisa Fleming
Lori Bowdring, Tracy Scott, Stacy Brazil, Rojean Williams, Janis Byrne, Kristie Barnes

Women's Memorial Race: Druken's Roofing - Good Luck - 6:05.55
Cox: Paul Power Stroke: Patricia Snook
Lisa Norman, Lori Reid, Lisa Murphy, Maria Snook, Anna Marie Hicks

Men's General Workers Race: City Builders - Miss Labatt - 10:28.75
Cox: Ken Jackson Stroke: Wayne Roche
Gary Hickey, Rob Gladney, Glen Rumsey, Graham Roche, Derrick Cole

Men's Mercantile Race: Warren's - Good Luck - 11:17.25
Cox: Gordon Tilley Stroke: John Warren
Gerry Squires, Bill Murphy, Joe Sears, Dan McGettigan, Mike Dwyer, Cyril Dwyer

Juvenile Race #1: Power's Esso - Miss Labatt - 10:56.39
Cox: Matt Foley Stroke: Craig Whittle
Robert Martin, Brad Harris, Steven Gilbert, Glenn Pitcher, David Power

Juvenile Race #2: Dunphy's Devils - Good Luck - 11:32.35
Cox: John Harte Stroke: Garth Davis
Joe Fowler, Keith Fowler, John Lake, Chris Kavanagh, Steve Hederson

Women's Championship Race: VOFM / Hibernia - 5:17.78
Cox: Rich Bailey Stroke: Anne Marie Tobin
Kim Miller, Janet Twining, Angela Cadigan, Dawn Hannaford, Roxanne MacLavrin, Jackie Handrigan

Men's Championship Race: Smith Stockley Outer Cove - Good Luck - 9:04.51
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Ken Power, David Kelly, Paul Boland, Bert Hickey, Darren Kelly


1993 - Wednesday August 4

Men's Amateur Race: Outer Cove Coldwell Banker - Dictator - 9:30.69
Cox: Gerard Doran Stroke: Jim Hibbs
David Kelly, Ray Cadigan, Steve Finney, Tony Cadigan, Darrin Hyde, Pat Power

Men's Labour Race: Harbour Grace Fishing Co. - Capt. Morgan - 9:47.05
Cox: Bud Chafe Stroke: Len Williams, Jr.
Wayne Fitzgerald, John Dove, Sandy Neil, Clarence Williams, Kevin Chafe, R. Davis, F. Chafe

Women's Amateur Race: OZ-FM Mark's Work Warehouse - Dictator - 5:17.90
Cox: Mike Summers Stroke: Siobhan Duff
Jackie Handrigan, Tracy Hogan, Judi Burgess, JoAnn Panting, Patti Pittman, Nancy Little

Women's Mercantile Race: Coley's Point Fisheries - Dictator - 5:45.07
Cox: Fred Chafe Stroke: Louise Marshall
Bertha Martin, Alice Lynch, Dianne Williams, Elizabeth Evely, Charleen Ash, Gina Blundon, Nicole Williams

Men's All Comers Race: Marine Atlantic - Capt. Morgan - 10:10.02
Cox: Peter Bennett Stroke: Rick Bennett
Ken Collins, Mike Barnett, Ken Fitzgerald, Terry Pomroy, Steve Gilbert

Men's District Race: Pizza Hut - Miss Molson - 9:59.71
Cox: John Harte Stroke: Gerry Locke
John Barrington Sr., John Norman, John Barrington Jr., Ted Murphy, Mike Smyth

Women's Commercial Race: Central Dairies - Good Luck - 6:01.42
Cox: Mike Summers Stroke: Cherie Whelan
Brenda Diamond, Kelly Maher, Debbie Nurse, Kristie Barnes, Janis Byrne

Women's District Race: Compusult - Miss Labatt - 5:57.12
Cox: Chris Morrissey Stroke: Susan MacDonald
Karen Lawlor, Janice Furlong, Karen Bowring, Joanne Kinsella, Catherine Courage, Jennifer Crosbie

Female Age Group Race #1: M.M.S. - Miss Molson - 6:10.74
Cox: Jason Rose Stroke: Simone Browne
Stephanie Brothers, Joleen Manning, Carla Myrick, Holly Parsons, Krista Dimmell, Denise Furlong

Female Age Group Race #2: Mary Brown's Placentia - Miss Molson - 6:13.29
Cox: Peter Bennett Stroke: Sheri Bennett
Niki O'Keefe, Jennifer Canning, Paula Murphy, Laurie White, Krista Whittle

Female Age Group Race #3: Whittle Brothers Ltd. - Miss Molson - 7:01.33
Cox: Clem Whittle Stroke: Karen Grouchy
Aimee MacPherson, Sandra Kennedy, Stephanie Kennedy, Robin Fagan, Melissa MacPherson

Men's Service Race: East Coast Marine - Capt. Morgan - 9:47.74
Cox: Les Hynes Stroke: Jim Hynes
Steve Ring, Gary Squires, Brian Squires, Chris Browne, Chris Abbott, Gerry Squires

Men's Commercial Race: Outer Cove Coldwell Banker - Dictator - 10:08.08
Cox: Gerard Doran Stroke: Jim Hibbs
David Kelly, Ray Cadigan, Steve Finney, Tony Cadigan, Darrin Hyde, Pat Power

Women's General Workers' Race: City of St. John's - Miss Molson - 6:36.83
Cox: Clyde Tucker Stroke: Jill Purcell
Patsy Murphy, Natalie Moody, Debbie Buckle, Carla Squires, Valerie Gamberg, Michelle Fitzgerald, Tina Noseworthy

Women's Memorial Race: Modern Paving/Walsh's Foodland - Dictator - 6:53.49
Cox: Gary Cooney Stroke: Jennifer Bradley
Cheryl Pottle, Madonna Williams, Jamie Cooney, Regina Ryan, Flora Chiassion, Nancy Drodge

Men's General Workers' Race: Murray's Horticultural - Capt. Morgan - 10:42.74
Cox: Sandy Greeley Stroke: Greg Mitchell
Chris Neary, Paul Bassler, Chris Mitchell, Robert Greeley, Dennis Mitchell, Kevin Greeley

Men's Mercantile Race: Wilson Temple Insurance - Dictator - 11:03.46
Cox: Gerald Handrigan Stroke: Shawn Pendergast
Andrew Costigan, John Forgeron, Brad Gallant, Steve Moore, Barry Lake, Bill MacDonald

Men's Memorial Race: M.M.S. - Dictator - 11:32.19
Cox: Jason Rose Stroke: Chris Healey
Ryan Davis, Shannon Breen, Sean Tucker, Mark MacCullan, Stephen MacKinnon, Mark Gauci

Male Juvenile Race: Burners & Belts/You & M Daycare - Dictator - 10:24.63
Cox: John Handrigan Stroke: Jamie Jackson
Scott Ezekiel, Sandy MacDonald, Scott Humphries, Joey Fowler, Chris Bartlett

Combined Male Juvenile & Midget Race: Torbay Kavanagh's Construction - Miss Labatt - 11:28.47
Cox: Paul Power Stroke: Brad Thorne
Eric White, Stephen Eustace, John Power, Jonathon Manning, Blair Thorne,

C.Stokes Plumbing Ltd. - Miss Molson - 6:00.96
Cox: Clem Whittle Stroke: Chris Stokes
Jeremy Whittle, Robby Cole, Corey Rees, Todd Smith, Peter LeDrew

Male Midget Race: Newco Metal & Auto Recycling - Dictator - 5:15.90
Cox: Mike Ring Stroke: Harold Druken
Mike Petroutas, Steven Kearsey, Chad Parsons, Tyrone Jackson, David Walsh

Women's Championship Race: OZ-FM/Marks Work Warehouse - Dictator - 5:11.69
Cox: Mike Summers Stroke: Siobhan Duff
Jackie Handrigan, Tracy Hogan, Judi Burgess, JoAnn Panting, Patti Pittman, Nancy Little

Men's Championship Race: Outer Cove/Coldwell Banker - Dictator - 9:20.23
Cox: Gerard Doran Stroke: Jim Hibbs
David Kelly, Ray Cadigan, Steve Finney, Tony Cadigan, Darrin Hyde, Pat Power


1994

Men's Amateur Race: Smith Stockley Outer Cove - Good Luck - 9:02.39
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Paul Boland, David Kelley, Ken Power, Bert Hickey

Men's Labour Race: Wilson's Auto Sales - Dictator - 9:38.66
Cox: Paul Ring Stroke: James Scott
Scott Wilson, Don Langer, Dave Burt, Barry Burke, Gary Hickey

Women's Amateur Race: OZ-FM - Good Luck - 5:06.48
Cox: Les Hynes Stroke: Siobhan Duff
Kim Miller, Cheri Whelan, Tracy Hogan, Caroline Burry, Patti Pittman, Joanne Panting

Women's Mercantile Race: Kelly's Pizza Plus - Good Luck - 5:44.19
Cox: Peter Bennett Stroke: Sheri Bennett
Niki O'Keefe, Jennifer Canning, Carrie O'Keefe, Paula Murphy, Krista Whittle, Lori White

Men's All Comers Race: Midland Walwyn - Good Luck - 9:52.40
Cox: Tracy O'Neill Stroke: James MacDonald
Ed Hennessy, Paul Carter, Bill MacDonald, Aiden Flynn, Brian Windsor, Brad Dunne

Men's District Race: Lakers - Dictator - 9:17.40
Cox: Darryl Price Stroke: Steve Hamelmann
Chris Hamelmann, Paul Power, Dave Taite, Danny Harte, John Tucker

Women's Commercial Race: President's Choice - Good Luck - 5:40.14
Cox: Paul Ring Stroke: Michelle Somerton
Jennifer Clift, Tina Ring, Tina Jenkins, Bernadine Murphy, Tina Auchinleck, Jackie Fitzgerald

Women's District Race: Gale's I.G.A. - Good Luck - 5:59.92
Cox: Matthew Foley Stroke: Kim Collins
Margie Young, Mary Flood, Sharon McGrath, Evelyn Traverse, Lorraine McCarthy, Shirlene Major

Men's General Workers' Race: New World Fitness - Capt. Morgan - 10:31.36
Cox: Danny Harte Stroke: Steve Young
Gerald Crickard, David Crickard, Boyd Hynes, Alex Dalziel, Darrell Whiffen

Men's Mercantile Race: CFB/728 Communications Squad - Dictator - 10:42.86
Cox: Sandy Brace Stroke: Ron Greene
Neil MacKenzie, Mark Jacobs, Greg Rodgers, Wayne Gregory, Mike Gough, Ken Fleming

Age Group Female Race #1: Custom Sheet Metal - Miss Labatt - 5:41.14
Cox: Greg Mitchell Stroke: Jennifer Churchill
Andrea Cooze, Melissa Churchill, Hanna Davis, Christa Noseworthy, Valerie Earle

Age Group Female Race #2: Neilson Cadbury/CBS Ladies - Miss Labatt - 5:43.21
Cox: Clem Whittle Stroke: Sandra Kennedy
Aimee MacPherson, Jillian Whittle, Sherry Kennedy, Robin Fagan, Melissa MacPherson, Amanda Dawe

Age Group Female Race #3: Lifestyles/Intra - Good Luck - 5:46.37
Cox: Rich Bailey Stroke: Jennette Hibbs
Michelle Smyth, Jacqueline Hibbs, Jo-Ann Hibbs, Susan Sharpe, Krista Manning

Age Group Female Race #4: William's Auto Electric - Capt. Morgan - 5:55.42
Cox: Bud Boland Stroke: Renee Scaplen
Jennifer Allwood, Sheri Halfyard, Susan Wilkins, Laura Wilkins, Kim Dicks, Jennifer Smyth

Age Group Female Race #5: Paragon Information Systems - Dictator - 6:33.82
Cox: Harry Tobin Stroke: Sara Temple
Erin Tobin, Andrea Hogan, Sarah Cahill, Allison Kelland, Gillian Kelland

Men's Service Race: Butternut Bread - Good Luck - 9:27.50
Cox: Mike Summers Stroke: Mike Jardine
Perry Cahill, Chris Barton, John Handrigan, James Power, Sean Budgell

Men's Commercial Race: Smith Stockley Outer Cove - Good Luck - 9:25.26
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Paul Boland, David Kelly, Ken Power, Bert Hickey

Male Masters Race: B.I.S. - Capt. Morgan - 10:39.76
Cox: Bud Boland Stroke: John Warren
Dan McGettigan, William Murphy, Joseph Sears, George Walsh, Michael Dwyer

Women's General Workers' Race: City of St. John's - Good Luck - 5:58.60
Cox: Don Feehan Stroke: Jill Purcell
Patricia Murphy, Margaret Donovan, Karla Squires, Debbie Buckle, Val Gamberg

Women's Memorial Race: WeedFree Lawn - Capt. Morgan - 6:12.54
Cox: Paul Kaines Stroke: Gillian Noseworthy
Colleen Benteau, Tina Woodfine, Nadine Aylward, Michelle Benteau, Lori Reddy

Women's Service Race: Canada Post - Dictator - 6:05.80
Cox: Danny Harte Stroke: Marie Snook
Wanda Temple, Rebecca Lockyear, Lori Stacey, Ann Snook, Margaret Donovan, Patti Byrne

Intermediate Male Race: Norfar Agencies - Miss Molson - 10:05.47
Cox: Len Williams Stroke: Bernie Vaters
Billie Vaters, Cory Martin, Joey Haire, Johnny Vaters, Brad Vaters

Juvenile Male Race: Play-It-Again Sports - Good Luck - 9:49.47
Cox: Mike Power Stroke: Scott Power
Sean Cadigan, Stephen Winters, Ryan Fitzpatrick, Brendan Galgay, Doug Campbell, Jason Power

Midget Male Race #1: Painter's Union - Capt. Morgan - 5:36.70
Cox: Gary Cooney Stroke: Eugene Snow
David Moores, Michael Druken-Hayes, Bruce Guest, Jeffery Warford, Paul Norman

Midget Male Race #2: RestWell Mattress Ltd. - Miss Molson - 5:03.93
Cox: Fred Chafe Stroke: Matthew Drover
Brendan Chafe, Gordon Meadus, Jamie Korab, Nelson Stone, Michael Martin

Women's Championship Race: OZ-FM - Good Luck - 4:59.52
Cox: Les Hynes Stroke: Siobhan Duff
Kim Miller, Cheri Whelan, Tracy Hogan, Caroline Burry, Patti Pittman, Joanne Panting

Men's Championship Race: Smith Stockley Outer Cove - Good Luck - 9:08.29
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hibbs
John Barrington, Paul Boland, David Kelley, Ken Power, Bert Hickey

 
1995

Men's Amateur Race: Butternut Bread - 9:09.82
Cox: Mike Summers Stroke: Mike Jardine
Andy Crosby, Sean Budgell, John Handrigan, James Power , Perry Cahill

Men's Labour Race: Power's Esso/UAP NAPA - 9:30.20
Cox: Paul Ring Stroke: Wally King
Kenneth King, Mike Barnett, Chirss Woodman, Peter Barron, Gerry O'Keefe

Women's Amateur Race: Keyin Tech - 5:01.94 (RECORD)
Cox: Rick Coish Stroke: Anne Marie Tobin
Nancy Little, Diana Hogan, Williamina Martin, Dawn Hannaford, Roxanne MacLaurin, Coach: Mike Hickey

Women's Mercantile Race: Atlantic Physiotherapy Torbay - 5:23.94 (RECORD)
Cox: Bill Maher Stoke: Jane Kelsey
Kim Maher, Maria Maher, Colleen Maher, Valerie Piper, Jillian King, Coach: John Barrington Sr.

Men's All-Comers Race: Concrete Products - 9:24.80 (RECORD)
Cox: Jerry Power Stroke: Steve Fowler
John Barrington Jr., Patrick Barrington, Tony Barrington,Dale kearley, Jim Gosse, Coach: John Barrington Sr.

Men's Masters Race: Barrier Canada - 10:19.45 (RECORD)
Cox: Ron Brennan Stroke: Jerry Power
Paul Ring, Paul Campbell, Charlie Green, Bruce Halleran, Ed Ring

Male Intermediate Race: Play-It-Again-Sports - 9:47.69
Cox: Mike Power Stroke: Scott Power
Sean Cadigan, Stephen Winter, Ryan Fitzpatrick, Brendan Galgay, Dough Campbell, Jason Power

Female Age-Group Race One: UFCW - 5:33.55 (RECORD)
Cox: Clem Whittle Stroke: Sandra Kennedy
Aimee MacPherson, Jillian Whittle, Sherry Kennedy, Cathy Alcock, Melissa MacPherson

Women's Commercial Race: Cooper & Lybrand - 5:40.68
Cox: Rich Bailey Stroke: Denise Coady
Joanne Whitten, Heidi Williams, Kimberley Bill, Charlotte English, Elaine Janes, Colleen Turner

Female Age-Group Race Two: Williams Auto Electric - 6:02.79
Cox: Gary Squires Stroke: Renee Scaplen
Carla Humes, Sheri Halfyard, Jennifer Allwood, Laura Wilkins, Susan Wilkins, Kim Dicks

Women's District Race: City of St. John's - 5:57.55
Cox: Chris Morrissey Stroke: Debbie Smith
Patricia Murphy, Tina Kenny, Gerri King, Carolyn Rooney, Karen Chafe, Marina Lucas

Female Age-Group Race Three: P.F. Collins - 5:36.06
Cox: Ken Nagle Stroke Susan Collins
Nicki Conway, Tara Ross, Leanne Kelland, Laurie Green, Sarah Mathieson, Duffy Earle

Men's District Race: O'Dea, Earle - 10:17.25
Cox: Gary Squires Stroke: Jerome Barron
Ron Whitten, Jim Tucker, John Tucker, Danny Harte, Rob O'Brien, Coach: Judi Burgess-Tucker

Female Age-Group Race Four: AvTech Electronics - 6:09.11
Cox: Pattie Pittman Stroke: Jill Aitken
Rhonda Brennan, Amy butt, Allison Fox, Jennifer Goulart, Kelly Buist, Alison Byrd, Ron Brennan

Men'a General Workers Race: The Career Academy - 10:51.64
Cox: Mike Ring Stroke: Nelson Peddle
Greg Parsons, Jay Williams, Corey Jones, Dave Woolridge, Rod Peddle and Brad Vaters

Female Age-Group Race Five: Kenny's Auto Body - 6:21.70
Cox: Paul Power Stroke: Wanda Clarke
Stephanie Holden, Kim O'Neil, Teri Smith, Krista Cranford, Krista Steele, Lisa Inkpen

Men's Service Race: Butternut Bread - 9:55.35
Cox: Mike Summers Stroke: Mike Jardine
Andy Crosby, Sean budgell, John Handrigan, James Power, Perry Cahill

Female Age-Group Race Six: ESSO Home Comfort - 6:36.16
Cox: Danny Harte Stroke: Erin Tilley
Diana Bourne, Janina Laite, Gillian Trainor, Angela Dawe, Karen Wheeler

Men's Commercial Race: East Coast Marine - 9:50.35
Cox: Rich Bailey Stroke: Jim Hynes
Les Hynes, Ed Williams, Steve Ring, Chirs Browne, Chris Abbott

Female Age-Group Race Seven: Boomers Roadhouse - 6:11.48
Cox: Bud Boland Stroke: Karen Manning
Heidi Pittman, Krista English, Susan Murphy, Gale Kelly, Deanne Smith, Kim O'Reilly

Women's General Workers Race: Gale's IGA - 5:56.70
Cox: Matt Foley Stroke Yvonne Ennis
Margie Young, Kay King, Sharon McGrath, Evelyn Traverse, Lorraine McCarthy

Male Midget Race: East Coast Marine - 5:00.79 (RECORD)
Cox: Jerry Power Stroke: Craig Crane
Jerry Power Jr., John Walsh, Sandy Peddle, Trevor Hammond, Geoff Clarke

Women's Memorial Race: Academy Canada - 6:12.40
Cox: Gary Squires Stroke: Lynne Ryan
Kelly Lundrigan, Colleen Glynn, Heather Tizzard, Kelly Dunne, Krista Cook, Michelle Pidgeon

Male Jevenile Race: Noble Oil - 10:39.49
Cox: Gerard Ryan Stroke: Tyrone Jackson
Russell Cadigan, Stephen Kearsey, Stephen Browne, Chad Murphy, David Walsh

Women's Service Race: Yetman's Foodland - 5:52.82 (RECORD)
Cox: Barry Ring Stroke: Tina Woodfine
Colleen Benteau, Tina Ring, Stephanie Bolger, Michelle Benteau, Lori Reddy , Lisa Moores

Male Novice Race: Scademia - 5:47.40
Cox: Gail Hanlon-McGettigan Stroke: Gerald Quinlan
Brian Metcalfe, Stephen Parrell, Jimmy Jones, Mathew Parsons, Zachery Hayes

Men's Mercantile Race: RNC/Twin Cities/Greensleeves - 9:58.67
Cox: Bill Hickey Stroke: Melvin Cake
Bob Johnson, Ed Howlett, Jack Lee, Mike Adams, Ed Oates

Men's Memorial Race: SRC Products Atlantic/United Uniforms - 10:27.94
Cox: Danny Harte Stroke: Ian Gosse
Barry lake, Keith Halliday, Shane Evoy, Doug French, Shawn Pendergast, Paul Caines

Women's Championship Race: Keyin Tech - 5:01.98
Cox: Rich Coish Stroke: Anne Marie Tobin
Nancy Little, Diane Hogan, Williamina Martin, Dawn Hannaford, Roxanne MacLaurin, Coach: Mike Hickey

Men's Championship Race: Butternut Bread - 9:01.11
Cox: Mike Summers Stroke: Mike Jardine
Andy Crosby, Sean Budgell, John Handrigan, James Power, Perry Cahill

 
1996

Men's Amateur Race: RNC-Grand Banks Alliance - 9:09.29 - Good Luck
Cox: Gerard Ryan Stroke: Bill Janes
Brian Crnaford,Albert Gibbons, Robert Bradbury, Bill Holwell, Jim Carroll, Joe Boland (sp)

Men's Labour Race: East Coast Marine - 9:39.48 - Good Luck
Cox: Ron Brennan Stoke: Gary Squires
Steve Ring, Chris Browne, Scott Wilson, Greg Mitchell, Les Hynes

Women's Amateur Race: Keyin Tech - 5:04.86 - Miss Molson
Cox: Rich Coish Stroke: Ann Marie Tobin
Nancy Little, Diana Hogan, Jennifer Churchill, Dawn Hannaford, Willimina Martin

Women's Mercantile Race: Atlantic Physiotherapy Torbay -5:35.29 - Miss Molson
Cox: Bill Maher Stroke: Jane Kelsey
Kim Maher, Maria Maher, Naomi Rubin, Valerie Piper, Colleen Maher, Jill Kelly(sp)

Men's All-Comers Race: Nortel - 10:01.62 - Miss Labatt
Cox: Bud Boland Stroke: Gary Summers
Kent Rowe, Glenn Hancock, Craig Rowe, Rob Prowse, Dave Carter

Female Intermediate Race # 1: Starburst - 5:56.51 - Smith Stockley
Cox: Chris Neary Stoke: Monique Ryan
Catherine Gallagher, Joanne Marrie, Tonya Knopp, Susan Sharpe, Heather Beresford

Male Intermediate Race: Teamsters Union 855 - 10:25.00 - Miss Labatt
Cox: Bradley Thorne Stoke: David Loder
Des Ryan, Mark Noseworthy, Shannon Sullivan, Robert Moran, John Manning

Female Juvenile Race # 1: P.F. Collins - 5:49.87 - President's Choice
Cox: Kenny Nagle Stoke: Susan Collins
Sarah Mathieson, Tara Ross, Jennifer Mullowney, Laurie Green, Duffy Earle, Susan Drodge (sp)

Men's District Race: RNC -Greensleeves - 10:07.28 - Miss Labatt
Cox: William Hickey Stroke: Mel Cake
Robert Johnston, Ed Howlett, Jack Lee, Mike Adams, Ed Oates

Master's Race: Newfoundland Offshore Services Outlet - 10:46.73 - OZ-FM
Cox: Gary Squires Stoke: Paul Campbell
Tanny Collins, Tom Power, Mike Hickey, Bruce Halleran, Brian Mulcahy

Male Midget Race: Scademia - 5:31.12 - Dictator
Cox: Gail Hanlon-McGettigan Stroke: Gerard Quinlan
Brian Metcalfe, Stephen Parrell, Jimmy Jones, Matthew Parsons, Zac Hayes, Adam Press

Female Intermediate Race #2: Business Depot - 6:22.79 - OZ-FM
Cox: Diana Hogan Stroke: Kim Oliver
Darlene Dwyer, Cailey O'Brien, Shannon Stamp, Rhonda Osmond, Lisa Morgan, Andrea Dicks

Women's Commercial Race: RNC-Gerry's Girls - 6:17.47 - Captain Morgan
Cox: Rich Bailey Stroke: Tine Hartery
Claudine O'Brien, Trine Parsons, Lisa O'Brien, Raquel Hatch, Heather Helwell

Female Intermediate Race #3: Esso Home Comfort - 6:29.59 - Smith Stockley
Cox: Danny Harte Stoke: Diana Bourne
Janine Laite, Gillian Trainor, Ginny Hogan, Angela Dawe, Beth Baker

Men's General Workers Race: Action Toy Store - 10:47.32 - Good Luck
Cox: Mike Hickey Stroke: Steve Hamelmann
Darrin Feehan, Chris Hamelmann, Dave Taite, Rick Coish, Mike Gough

Male Juvenile Race: Bank of Montreal/Nesbitt Burns - 10:39.17 - President's Choice
Cox: Barry Ring Stoke: Mark Greene
Denis White, Jeff Alyward, Adam Ford, Dan Fowler, Andrew Vaughan

Women's District Race: Canadian Forces Station - 6:09.91 - Good Luck
Cox: Bill Hickey Stroke:Vanessa Debellefeville
Wanda Stack, Sherrie Groves, Margaret Foley, Cindy Power, Karen Quigley, Catherine Lahey

Female Juvenile Race #2: Thrifty Car Rentals - 6:35.16 - OZ-FM
Cox: Jill Purcell Stroke: Erin Purcell
Jillian Blackwood, Megan Fahey, Jennifer Gamberg, Lesley Powell, Heather Shortall

Men's Service Race: RNC-Grand Bank Alliance - 9:51.87 - Miss Molson
Cox: Gerard Ryan Stroke: Bill Janes
Brian Cranford, Albert Gibbons, Robert Bradbury, Bill Holwell, Jim Carroll, Joe Boland (sp)

Female Midget Race #1:Service Master - 6:02.78 - President's Choice
Cox: Mike Cahill Stroke: Sarah Cahill
Kelly Simms, Amy Cahill, Amanda Handcock, Allison Connolly, Lourie Tucker, Carol Ann MacDonald (sp)

Men's Commercial Race: Crosbie Industrial Services - 9:47.19 - Good Luck
Cox: Paul Ring Stroke: Ray Cadigan
Perry Cahill, James Power, Darin Hyde, Tony Cadigan, Ed Williams, Shawn Budgell (sp)

Female Midget Race #2: Diesel Injection/Newtel Mobility - 6:42.55 - OZ-FM
Cox: Gail Hanlon-McGettigan Stroke:Danielle McGettigan
Erika Hansford,Holly Manning, Katie Burke, Renee Lethbridge, Julia Rowsell, Joanne Thompson (sp)

Women's General Workers Race : Avalon Steamatic - 6:00.77 - Miss Molson
Cox: Rich Bailey Stroke: Lynn Ann Power
Tammy Faulkner, Jill Purcell, Elaine Collins, Marilyn Squires, Carla Lawrence, Tracy Hogan

Women't Memorial Race: Torbay Foodland/Commodore - 6:00.80 - President's Choice
Cox: Barry Ring Stroke:Tina Woodfine
Colleen Benteau, Lori-Lynn McGrath, Stephanie Bolger, Michelle Benteau, Lori Reddy, Tina Ring (sp)

Women's All-Comers Race: Hotel Newfoundland - 6:00.96 - Dictator
Cox: Danny Harte Stroke:Kelly Hunt
Tammy McGrath, Marci Plak, Marlene Slaney, Darlene Butler, Jennifer Whelan, Rose Gosse (sp)

Women's Service Race: Sea Systems Limited - 6:51.88 - President's Choice
Cox: Jerry Power Jr. Stroke: Christina Dwyer
Renee Best, Catherine Dwyer, Jennifer Greene, Maryann Ward, Elizabeth Barrington

Men's Mercantile Race: Screech - 10:45.00 - Miss Labatt
Cox: Rick Coish Stroke: Dave Dowden
Tim O'Neill, Grant Horan, Dave Hapgood, George Wade, Mike Murphy

Female Midget Race #3: E.C. Boone - 7:00.70 - OZ-FM
Cox: Jerry Power Stroke: Samantha Power
Nicole Young, Jennifer Young, Ellen O'Gorman, Catie Young, Rickie O'Gorman

Women's Labour Race: Career Academy - 6:26.60 - Miss Molson
Cox: Paul Dinn Stroke: Lisa Woodford
Carla Myrick, Krista Tuscombe, Rebecca Mooney, Gillian Clarke, Sherry Follett

Novice Race: Logy Bay Garage - 7:09.16 - Newfoundland Herald
Cox:Bill Hickey Stroke: Lucas Coady
Tyler Nugent, Jimmy Hibbs, Nicholas Kelly, Richard Hickey, Luke Manojlvich, Josh Kavanagh (sp)

Men's Memorial Race: Life Saving Society - 11:31.39 - Good Luck
Cox: Valerie Earle Stoke: Mike Seymour
Shane Hefford, Glen Morris, Jason Lye, Chad Rumsey, Stephen Hatcher, Jeff Locke (sp)

Women's Championship Race: Keyin Tech - 5:18.65 - Miss Molson
Cox: Rich Coish Stroke: Ann Marie Tobin
Nancy Little, Diana Hogan, Jennifer Churchill, Dawn Hannaford, Willimina Martin, Tracy Hogan (sp)

Men's Championship Race: RNC- Grand Banks Alliance - 9:22.62 - Miss Molson
Cox: Gerard Ryan Stroke: Bill Janes
Brian Cranford,Albert Gibbons, Robert Bradbury, Bill Holwell, Jim Carroll, Joe Boland (sp)


1997

Men's Amateur Race: Butternut - 8:57.14 - Good Luck
Cox: Mike Summers Stroke: Mike Jardine
John Handrigan, Chris Barton, Sean Budgell, Albert Gibbons, Perry Cahill, Bill Janes, Gerald Handrigan (sp)

Men's Labour: Play it Again Sports - 9:25.56 - Dictator
Cox: Ron Howell Stroke: Scott Howell
Paul Hillier, Gerard Fitzpatrick, Mike Simonson, Darren Eddy, Chris Howell, Gerard Doran (sp)

Women's Amateur Race: Keyin Tech - 5:13.84 - Captain Morgan
Cox: Rick Coish Stroke: Anne Marie Tobin
Nancy Little, Carolyn Burry, Diana Hogan, Dawn Hannaford, Willamina Martin

Women's Mercantile Race: North Atlantic Patroleum - 5:15.82 - Miss Labatt
Cox: Jim Carroll Stroke: Lori Butt
Karen Penney, Cherie Whalen, Gina Gladney, Jill Baldwin, Lori Squires, Carla Stacey (sp)

Female Intermediate Race #1: Safety First Contracting Ltd. - 5:22.30 - Good Luck
Cox: Brad Thorne Stroke: Andrea Boulay
Kelly Saunders, Alex Simms, Nicole Hamlyn, Pam Kirkland, Deborah Russell, Andrea Cooze (sp)

Men's All-Comers Race: Screech - 10:08.01 - OZ-FM
Cox: Patricia Murphy Stroke: David Dowden
Tim O'Neill, Glen McCann, Dave Hapgood, George Wade, Mike Murphy, Ed Williams, Rick Coish (sp)

Women's Commercial Race: Dooley Gardens/NIFCO/Advantage - 5:50.80 - Miss Molson
Cox: Paul Ring Stroke: Jill Kelly
Janie Holland, Carla Squires, Jeanette Summers, Mary Sexton, Bernadette Jerrett, Kathy Reardigan (sp)

Master's Race: Nfld. Offshore Services Outlet - 10:07.48 - OZ-FM
Cox: Gary Squires Stroke: Paul Campbell
Mike Hickey, Tom Power, Gerald Keough, Bruce Halleran, Brian Mulcahy

Male Midget Race # 1: Scademia - 5:27.90 - Good Luck
Cox: Gail Hanlon-McGettigan Stroke: Stephen Parrell
Brian Metcalfe, Mike Andrews, Adam Press, Matthew Parsons, Zach Hayes, Stephen Richards

Need's Convenience Store Female Midget Race #1: Diesel Injection - 5:54.65 - Captain Morgan
Cox: Gail Hanlon-McGettigan Stroke: Danielle McGettigan
Erika Hansford, Holly Manning, Katie Burke, Ranee Lethbridge, Julia Rowsell, Jane Hibbs (sp)

Female Midget Race #2: Reid's Motorcycle Parts & Accessories - 6:05.00 - NFLD Herald
Cox: Frank Wright Stroke: Danielle Waterman
Lesleigh Stokes, Julie Ryan, Krista Bradbury, Alexandra Codner, Joanne Murphy, Jessica Murphy (sp)

Female Midget Race #3: Dean's Girls - 6:24.64 - Captain Morgan
Cox: Dean Ryall Stroke: Patti McDougall
Terri Crocker, Amy Mallard, Sara Van Thiel, Andrea Powell, Megan O'Brien, Amanda Wells (sp)

Male Juvenile Race # 1: Kool Rite Limited - 11:02.07 - Smith Stockley
Cox: Frank Wright Stroke: Jeff Warford
David Moores, Jay Pilgrim, Jimmy Walsh, Jamie Dunn, Steve Laider, Michael Druken (sp)

Male Juvenile Race # 2: Smith Stockley - 9:48.16 - Captain Morgan
Cox: Ken Power Stroke: Gerard Barrington
Michael Rudofsky, Ian Power, Gordie Snelgrove, Jeff Bridge, Robert Lacey

Female Juvenile Race #1: Thrifty Car Rental - 6:15.78 - Smith Stockley
Cox: Gordie Delaney Stroke: Erin Prucell
Jillian Blackwood, Rebecca Coffey, Jennifer Gamberg, Lesley Powell, Laura Churchill

Men's Service Race: Butternut - 9:29.42 - Good Luck
Cox: Mike Summers Stroke: Mike Jardine
John Handrigan, Chris Barton, Sean Budgell, Albert Gibbons, Perry Cahill, Bill Janes (sp)

Women's District Race: Atlantic Physiotherapy - 5:38.00 - Smith Stockley
Cox: Bill Maher Stroke: Colleen Maher
Michelle Smyth, Cathy Ramier, Naomi Rubin, Gloria O'Sullivan, Colleen Jones

Men's Commercial Race: NTV - 9:33.66 - Miss Labatt
Cox: John Harte Stroke: Steve Fowler
John Barrington Sr., Pat Barrington, Jim Gosse, John Barrington Jr., Tony Barrington

Women's General Workers Race : Nesbitt Burns - 5:58.81 - Henley
Cox: Charlie Greene Stroke: Beverly Byrd
Susan Blagdon, Diane Maidment, Cindy Stacey, Alda Halleran, Becky Dunne, Susan Toller (sp)

Men's Intermediate Race: Restwell Limited - 10:04.58 - Miss Molson
Cox: Fred Chafe Stroke: Brendan Chafe
Wes Swain, Troy Dove, Jamie Korab, Nelson Stone, Mike Martin, Gordon Meadus (sp)

Fog City Brewing Company Women's Memorial Race: Pro Dive Marine Services - 5:54.76 - NFLD Herald
Cox: Ron Whitten Stroke: Susan Hunt
Karla Simmons, Gina Andrews, Connie Andrews, Melissa Simmons, Gill Lester

Men's Mercantile Race: RNC/Greensleeves - 10:09.03 - Miss Labatt
Cox: Bill Hickey Stroke: Mel Cake
Bob Johnson, Ed Howlett, Jack Lee, Mike Adams, Ed Oates

Female Intermediate Race #2: Travel Management - 6:04.80 - President's Choice
Cox: Shane Hefford Stroke: Lucy Anne Bradley
Heather Collins, Ashley Gray, Joanne Baker, Nancy Drover, Heather Rowsell, Serena Dowden (sp)

Women's All Comers Race: Tim Horton's - 5:46.02 - Captain Morgan
Cox: Danny Harte Stroke: Terri Andrews
Denise Seymour, Dawn Arns, Sylvia Turpin, Judy Butler, Mandy Josephs, Samantha Smith (sp)

Men's District Race: O'Reilly's Pub - 10:09.03 - Henley
Cox: Greg Mitchell Stroke: John Burke
Gary Davis, Mark Noseworthy, Brian Power, Dave Loader, Maurice Gillingham

Female Intermediate Race #3: Esso Home Comfort - 6:10.26 - Dictator
Cox: Danny Harte Stroke: Diana Bourne
Janine Laite, Gillian Trainor, Ginny Hogan, Angela Dawe, Beth Baker, Lindsay Diamond (sp)

Female Juvenile Race #2: Pepsi Girls - 6:16.18 - OZ-FM
Cox: Frank Wright Stoke: Rebecca Dodge
Sara Bassan, Tammy Cobham, Ralene Evans, Alison Reddy, Nicole Nelson, Mandy Stokes (sp)

Brookfield Dairy Group Female Juvenile Race #3: Service Master - 5:39.14 - Dictator
Cox: Mike Cahill Stroke: Sarah Cahill
Kelly Simms, Amy Cahill, Amanda Hancock, Allison Connolly, Laurie Tucker

Women's Championship Race: Keyin Tech - 5:10.30 - Captain Morgan
Cox: Rick Coish Stroke: Anne Marie Tobin
Nancy Little, Carolyn Burry, Diana Hogan, Dawn Hannaford, Willamina Martin

Men's Championship Race: Butternut - 9:11.06 - Good Luck
Cox: Mike Summers Stroke: Mike Jardine
John Handrigan, Chris Barton, Sean Budgell, Albert Gibbons, Perry Cahill, Bill Janes, Gerald Handrigan (sp)


1998

Men's Amateur Race: RNC/Terra Nova Alliance - 9:07.79 - Good Luck
Cox: Gerard Ryan Stroke: Campbell Feehan
Dave Kelly, Bill Janes, Robert Bradbury, Albert Gibbons, Jim Carroll, Don Langer (sp)

Intermediate Male Race: Smith Stockley - 9:40.45 - OZ-FM
Cox: John Harte Stroke: Gerard Barrington
Robert Lacey, Gordie Snelgrove, Ian Power, Jeff Bridge, Mike Rudofsky, Dan Fowler (sp)

Women's Amateur Race: OZ-FM - 5:01.33 - Good Luck
Cox: John Handrigan Stroke: Siobhan Duff
Jackie Handrigan, Carolyn Burry, Tracy Hogan, Peggy Whitten, Rhonda Whitten, Jeanette Hibbs (sp)

Women's Mercantile Race: P.F. Collins Customs Brokers - 5:23.57 - Smith Stockley
Cox: Kenny Nagle Stroke: Susan Collins
Nicki Conway, Tara Ross, Sarah Mathieson, Duffy Earle, Laurie Green

Female Juvenile Race #1: Service Master - 5:37.59 - Dictator
Cox: Mike Cahill Stroke: Allison Connolly
Kelly Simms, Amy Cahill, Amanda Hancock, Maggie Conway, Laurie Tucker, Sarah Cahill (sp)

Men's Labour Race: HMP/Atlantic Safety Centre - 10:11.72 - President's Choice
Cox: Diana Hogan Stoke: Rick Tilley
Barry Whitty, Frank Lee, Mike Hanlon, Dennis Croke, Tolson Scott, Dave Tilley (sp)

Female Intermediate Race #1: Marine Atlantic - 5:35.47 - Dictator
Cox: Tony Woodman Stroke: Jennifer Brown
Suzanne Careen, Aimee Kelly, Erika Power, Jennelle Power, Wendy King, Julie Smith (sp)

Women's Commercial Race: Logical Computer Systems - 5:34.13 - NFLD Herald
Cox: Kevin Greeley Stroke: Jennifer Canning
Leanne Petherick, Jennifer Devereaux, Karen Bowering, Roxanne Wiseman, Janice Puddister, Amy O'Reilly (sp)

Need's Convenience Store Female Midget Race #1: Diesel Injection Sales & Service Ltd. - 6:02.37 - Good Luck
Cox: Gail Hanlon-McGettigan Stroke: Danielle McGettigan
Erika Hansford, Holly Manning, Katie Burke, Renee Lethbridge, Julia Rowsell, Eileen Rumbolt (sp)

Men's Masters Race: East Coast Marine - 10:26.89 - Smith Stockley
Cox: Chris Browne Stroke: Bruce Peters
Gerry Squires, Gerald Keough, Derek Churchill, Cyril Coombs, Kevin Hillier

Women's District Race: Marks Work Warehouse - 5:54.84 - Captain Morgan
Cox: Ron Whitten Stroke: Kimberley Bill
Paula Slade, Susan Rumsey, Joanne Hannaford, Suzanne French, Sherri Hennessey, Jennifer Windsor (sp)

Female Midget Race #2: Star of the Sea - 6:22.76 - OZ-FM
Cox: Wanda Clarke Stroke: Patti McDougall
Collette Hicks, Jodi Lays, Sara Van Theil, Andrea Powell, Jenny Conway, Terri Crocker (sp)

Male Juvenile Race: Academy Canada - 10:56.82 - Good Luck
Cox: Danny Harte Stroke: Mark Janes
John Smyth, Andrew Duggan, Jeremy Ivey, Glen Rowsell, Brian Metcalfe, Matthew Parsons (sp)

Women's General Workers Race: Murray Premises - 5:59.35 - OZ-FM
Cox: Kirk Ring Stroke: Julie McCarthy
Alison Moore, Cheryl Evans, Rachel Alexander, Susan Moore, Dawn Mahoney, Katherine Smyth (sp)

Fog City Brewing Company Female Women's Memorial Race: The Downhomer - 6:12.89 - Miss Molson
Cox:Kirk Ring Stroke: Gillian Lester
Connie Andrews, Deborah Hynes, Heidi Pittman, Julie Butler Gillian Myrick

Female Juvenile Race #2: Honeywell Ltd. - 6:00.06 - OZ-FM
Cox: Jerry Power Stroke: Dana Bonnell
Sarah Ryan, Krista Barney, Jill Carter, Samantha Power, Rickie O'Gorman, Carla Kennedy (sp)

Mens All Comers Race: RNC/Terra Nova Allianca - 9:31.10 - Good Luck
Cox: Gerard Ryan Stroke: Campbell Feehan
Dave Kelly, Bill Janes, Robert Bradbury, Albert Gibbons, Jim Carroll, Don Langer (sp)

Men's District Race: Crosbie Industrial Services -9:46.34 - President's Choice
Cox: Paul Ring Stroke: Tony Cadigan
Ed Williams, Barry Burke, Scott Wilson, Ray Cadigan, Darin Hyde, Perry Cahill (sp)

Women's All Comers Race: Air Labrador - 6:03.84 - Miss Molson
Cox: Denis Croke Stroke: Kerri Collins
Phyllis Croke, Susan Whitten, Debby Gearin, Jacqui Glynn, Brenda Dowden, Becky Lee (sp)

Female Service Race: Career Academy - 6:02.84 - Henley
Cox: Paul Dinn Stroke: Krista Luscombe
Rebecca Mooney, Joy Osmond-Lush, Carla Myrick, Deanne Smith, Valerie Warren, Gillian Clarke (sp)

Female Intermediate Race #2: Cougar Engineering - 6:00.48 -Good Luck
Cox: Graham Roche Stroke: Vanessa Cranford
Nancy Raymond, Frances Manning, Amanda Day, Lesley Cooper, Jennifer Densmore, Susan Ennis (sp)

Men's General Worker's : RNC Greensleeves - 10:05.95 - Henley
Cox: Phonse Lahey Stroke: Melvin Cake
Edward Howlett, Robert Johnston, Jack Lee, Mike Adams, Edward Oates, George Horan (sp)

Women's Labour Race: Guv'nor Pub - 6:04.43 - Miss Labatt
Cox: George Wade Stroke Lisa Barrett
Mandie Barrett, Donna Moores, Laurie Potter, Paula Kehoe, Jean Bridle

Female Midget Race #3: Borealis Bits Grawlers - 6:08.53 - OZ-FM
Cox: Sharon Hudson Stoke: Jillian Stoyles
Melanie Benson, Carolyn Hogan, Sarah Osmond, Stephanie Roberts, Ashley Drake, Jessica Mealey (sp)

Men's Service Race: Harvey's Oil Ltd. - 10:40.58 - Captain Morgan
Cox: Paul Ring Stroke: Barry Ring
Barry Reardon, Tony Dunn, Kirk Ring, Mike Ring, Danny Harte, Scott Exekiel, John Murphy (sp)

Brookfield Dairy Group Female Juvenile Race # 3: East Coast Fleet Repair/United Textiles - 6:04.54 -Smith Stockley
Cox: Phonse Lahey Stoke: Loren Carroll
Krista Lahey, Meghan Drover, Jennifer White, Jennifer Wakeham, Rebecca Dunn, Sarah Mackey (sp)

Male Midget Race : Pepsi Power - 5:23.94 - Captain Morgan
Cox: Paul Ring Stroke: Joey Ring
Robert Ring, Jimmy Babij, Shawn Wells, Mike Barrington

Female Midget Race #4 - FDS Associates - 6:21.30 - NFLD Herald
Cox: Jim Boland Stroke: Amy Mallard
Amanda Wells, Erin Boland, Anne Marie Ryall, Karalyn Skanes, Joanna Flood, Ashley Squires (sp)

Women's Championship Race: OZ-FM- 5:04.55 - Good Luck
Cox: John Handrigan Stroke: Siobhan Duff
Jackie Handrigan, Carolyn Burry, Tracy Hogan, Peggy Whitten, Rhonda Whitten, Jeanette Hibbs (sp)

Men's Championship Race: RNC/Discovery Springs - 9:16.27 - Captian Morgan
Cox: Jerry Power Stoke: Bill Holwell
Greg Hobbs, Russ Moores, Ross Poole, Bill James, Keving Burt, Sean Budgell (sp)


1999

Female Amateur
Good Luck(shell) - Keyin College - 05:12.69

Female Merchantile
President's Choice(shell) - P. F. Collins Customs Broker - 05:29.63

Male Amateur
Good Luck(shell) - NTV - 09:31.25

Male Labour
The Henley(shell) - Appleton Jamaican Rum - 10:16.37

Male Intermediate
Good Luck(shell) - Smith Stockley - 10:09.64

Male Juvenile
Miss Tubular(shell) - Sportstech - 12:00.63

Female Juvenile #1
Smith Stockley(shell) - Jody L. Saunders Law Office - 05:48.26

Female Juvenile #2
Captain Morgan(shell) - The Borealis Bits - 06:06.21

Female Intermeidate #1
OZFM(shell) - Wedgewood Physiotherapy - 05:45.27

Female Intermediate #2
Captain Morgan(shell) - HVRC-Killer Kittens - 06:31.24

Male Midget #1
NF Herald(shell) - Watson Petroleum Services - 05:06.54

Male All Comers
Miss Molson(shell) - RNC/Greensleeves - 10:24.55

Female Commerical
President's Choice(shell) - NF Grenweb - 05:48.63

Male Midget #2
Miss Tubular(shell) - Stoyles Insurance - 05:39.79

Female District
Smith Stockley(shell) - Re-Max - 05:47.59

Female General Workers
Good Luck(shell) - Canadian Forces/Sports Shop - 05:57.38

Female Juvenile #3
The Henley(shell) - East Can Transport - 06:11.61

Male Service Race
Miss Tubular(shell) - HVRC Humber Arms - 11:04.40

Female Midget #1
OZFM(shell) - G.J. Cahill and Co. Ltd - 06:05.06

Female Juvenile #4
Good Luck(shell) - Garland Autobody Ltd. - 06:31.05

Male Masters
President's Choice(shell) - East Coast Marine - 10:43.99

Female Midget #2
The Dictator(shell) - Suzy Shier - 06:28.06

Female Midget #3
NF Herald(shell) - Pepsi Girls - 06:23.35

Female All Comers
Good Luck(shell) - Thrifty Car Rental - 06:01.76

Male General Workers
President's Choice(shell) - Canadian Forces/Molsons - 11:08.15

Female Service
Good Luck(shell) - HVRC Industrial Alliance - 06:10.68

Female Masters #1
OZFM(shell) - Terra Nova Development - 06:44.35

Female Masters #2
The Dictator(shell) - Cox, Hanson, O'Reilly & Matheson - 06:31.71

Female Labour
President's Choice(shell) - HVRC Glynmill Inn - 06:00.02

Female Memorial
Good Luck(shell) - City of St. John's - 06:13.57

Female Championship
OZFM(shell) - Keyin College - 05:03.59

Male Championship
Good Luck(shell) - NTV - 09:15.73

 
2000

Male Amateur
Good Luck(shell) - Newfoundland Power - 9:08.80

Male Labour
OZ FM (shell) - The Extreme Pita - 9:52.67

Female Amateur
Good Luck(shell) - OZ FM - 5:09.44

Female Mercantile
OZ FM(shell) - P.F. Collins - 5:26.73

Male Intermediate #1
Good Luck(shell) - Smith Stockley - 9:43.82

Male Juvenile
Miss Molson(shell) - Watson Petrolium Services - 10:21.08

Female Intermediate #1
OZ FM(shell) - Smith Stockley - 9:43.82

Female Intermediate #2
Miss Tubular(shell) - Power Boland - 5:55.88

Female Juvenile #1
The Herald(shell) - Borealis Bits - 5:42.65

Female Juvenile #2
Miss Tubular(shell) - Ches Crosbie - 5:49.81

Male Midget #1
OZ FM(shell) - Skipper Ring's Crew - 5:11.77

Female Midget #1
Good Luck(shell) - Noble Drilling - 5:54.24*

Female Midget #2
OZ FM(shell) - Vector Aerospace - 6:13.82

Male Intermedate #2
Captain Morgan(shell) - Turomont Cat - 10:41.99

Female Commercial #1
The Henley(shell) - United Rentals - 5:36.23*

Female District #1
Miss Labatt(shell) - Hickman Saturn - 5:51.35

Male Masters
OZ FM (shell) - East Coast Marine - 10:28.92

Female Masters #1
Miss Molson(shell) - Living Room Vikings - 5:59.54*

Female Masters #2
OZ FM(shell) - Petro Canada - 6:18.78

Male All Comers
Miss Labatt(shell) - RNC/Green Sleeves - 10:05.08

Female Commercial #2
The Henley(shell) - City of St. John's - 5:51.43

Female District #2
Miss Molson(shell) - Appleton Rum/Rink Rat Productions - 6:13.21

Male Service
President's Choice(shell) - East Side Mario's - 10:41.30

Female Juvenille #3
Good Luck(shell) - Easter Audio - 6:26.08

Female Juvenille #4
OZ FM(shell) - The Battery Hotel - 6:25.61

Female General Workers
Good Luck(shell) - ATCO Frontec Offshore - 5:53.07

Female All Comers
Smith Stockley(shell) - CIBC Run for a Cure/Healthquest - 6:06.14

Female Memorial
Miss Tubular(shell) - Once Upon a Child - 6:30.59

Female Championship
Good Luck(shell) - OZ FM - 5:07.82

Male Championship
Miss Molson(shell) - NTV - 9:08.64


Website design and implementation by Rivervine Technologies©, hosted by Eniga Hosting Solutions©